Küresel gıda fiyatları aralık ayında düştü

Küresel gıda fiyatları aralık ayında düştü

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyat Endeksi'ne göre küresel gıda fiyatları Aralık ayında düştü.

FAO Global Gıda Fiyatları Endeksi Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 3,3 gerileyerek 169,8 olarak gerçekleşti. Endeks, Kasım ayında 175,8 seviyesindeydi.
Bir önceki aya göre süt, bitkisel yağlar ve şeker değerlerinde sert düşüş görülürken, et fiyatlarındaki gerileme sınırlı kaldı.
2017 yılının tamamında, Global Gıda Fiyatları Endeksi ortalaması 2016'ya göre yüzde 8,2 artışla 174,6 puan oldu. Böylece 2014'ten bu yanaki en yüksek ortalama değere ulaşıldı ancak 2017 ortalaması 2014'teki 230 puanlık yüksek seviyenin hala yüzde 24 altında seyretti.
Endeksin alt kırılımlarına bakıldığında Global Tahıl Fiyatları Endeksi Kasım'da 153,1 seviyesindeyken Aralık'ta 152,7 oldu.
Global Sıvı ve Katı Yağ Fiyatları Endeksi Kasım'daki 172,2 puanlık değerinden Aralık'ta 162,6 puana gerilerken, Global Şeker Fiyatları Endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,1 düşüşle Aralık'ta 204,0 seviyesine düştü.
FAO Global Et Fiyatları Endeksi Aralık'ta 171,6 olurken, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi de bir önceki aya göre yüzde 9,7 düşüşle 184,4 puana geriledi.

TARIMDANHABER
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Ekonomi HABERLERİ